Американският президент Доналд Тръмп обяви, че Северна Корея все още представлява "изключителна заплаха" за САЩ, предаде Асошиейтед прес.
С указ от вчера президентът на САЩ продължи с една година така наречената "национална извънредна ситуация" по отношение на КНДР и наново разреши икономическите ограничения срещу нея.
Макар и очаквано, това става само девет дни след като Тръмп написа в Туитър след срещата на върха със севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Сингапур, че "вече няма ядрена заплаха от Северна Корея".
Този указ изглежда влиза в противоречие с това твърдение на президента, отбелязва Асошиейтед прес.
В текста му се казва, че "съществуването и риска от разпространение на годен за употреба за оръжия делящ се материал" и действията и политиката на севернокорейските власти "продължават да представляват изключителна заплаха за националната сигурност, външната политика и икономиката на САЩ".
Така наречената "извънредна ситуация" е в сила от 2008 г. и е свидетелство за трайното напрежение между САЩ и Северна Корея, което се изостри миналата година, след като КНДР се приближи до създаването на напълно завършена ракета с ядрена бойна глава, способна да стигне на американска територия. То все пак спадна след срещата на върха на 12 юни, когато Ким се съгласи на "пълно премахване на ядрените оръжия" от Корейския полуостров.
Двете страни обаче все още не са договорили условията, по които Северът ще се откаже от атомните си бомби и ще получи облекчаване на санкциите - цел, която четвърт век убягва на американските правителства.
В четвъртък Тръмп заяви на правителствено заседание, че ядреното разоръжаване вече е започнало - макар ден по-късно неговият министър на отбраната Джеймс Матис да каза, че не знае Северна Корея да е предприела каквито и да било стъпки за ядрено разоръжаване и че все още не са започнали задълбочените преговори по въпроса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 4 юли
От Макрон до Моди: Правителствата разгъват червен килим за гигантите в изкуствения интелект
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Д-р Александър Симидчиев: Проблемът в здравеопазването не е паричен, а управленски
Явор Гечев за санкциите срещу Русия: Българският интерес е защитен
Откриха тялото на изчезналото в река Струма дете
Централна емисия
Централна емисия
ЦСКА 1948 с първа загуба в контролите
Нова сензация на "Уимбълдън": Елена Рибакина също отпадна още в третия кръг
Сравниха бисексуална бразилка с Холанд + СНИМКИ
Славия обърна Септември София – 3:2
Локомотив Пловдив победи Арда Кърджали в контрола
Карло Анчелоти отвърна на критиците: Само сър Алекс Фъргюсън е по-квалифициран да ме съди
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Поверия за ангелската дата 7/7
Пухкави пикантни сиренки
3 зодии с голям късмет в седмицата 6 – 12 юли 2026
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Какво ще е времето утре?
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“